Otázky týkající se ozónu a jeho použití pro dezinfekci vody v jezírkách a bazénech
Petr Stahl
Molekula ozónu
Ozón (O3) se vyskytuje pouze za extrémních podmínek. Mohou ho však
vytvářet i takzvané generátory ozónu, které vytvářejí ozon s extrémně vysokým napětím nebo s ultrafialovým zářením.
V zásadě není ozón nic jiného než kyslík, ke kterému se připojila další molekula kyslíku. To se provádí pod vysokým napětím elektrické energie.
V přírodě je ozon produkován určitými chemickými reakcemi. Nejznámějším příkladem je ozonová vrstva, kde je ozon produkován slunečními ultrafialovými paprsky (UV). Ozón je však také vytvářen extrémně vysokým napětím, které vzniká během bouřek. Výrazný zápach, který člověk cítí po bouřce, je vůně ozónu.
Oxidace ozonem
Během oxidace se napětí z molekuly ozonu přenáší na látku, se kterou přichází do styku. Oxidace (hoření) může probíhat se všemi druhy látek, ale také s pachy a mikroorganismy, jako jsou viry, houby a bakterie. Během oxidace se extra atom kyslíku uvolňuje z molekuly ozonu (O 3 ) výbojem a váže se na jinou hmotu. Z ozónu nakonec zůstane pouze čistý a stabilní kyslík (O 2 ).
Dezinfekce ozónem
Ozón je jedno z nejsilnějších oxidačních činidel, které lze technicky použít ke spalování (= oxidaci) látek rozpuštěných ve vodě. Přidaný další atom kyslíku se naváže na jakoukoli složku, která přijde do kontaktu s molekulou ozónu, během zlomku sekundy.
Nejběžnější aplikace lze nalézt v čištění odpadních vod a pitné vody(zejména pro dezinfekci), ale ozón se stále více používá také v průmyslovém odvětví.
Například ozon se používá v potravinářském průmyslu k dekontaminaci ,v papírenském a textilním průmyslu k oxidaci znečištění v odpadních vodách. Velkou výhodou ozónu je jeho čistý charakter, protože oxiduje pouze látky, takže nevznikají téměř žádné vedlejší produkty. Protože ozón má silně rozpoznatelný zápach, velmi nízké koncentrace budou rychle zaznamenány. K dispozici je řada měřících zařízení pro detekci . Díky tomu je práce s ozonem obecně bezpečná.