Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek. Další informace najdeš v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chceš-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikni na tlačítko "Souhlasím"
Otázky týkající se ozónu a jeho použití pro dezinfekci vody v jezírkách a bazénech
Petr Stahl
Molekula ozónu
Ozón (O3) se vyskytuje pouze za extrémních podmínek. Mohou ho však vytvářet i takzvané generátory ozónu, které vytvářejí ozon s extrémně vysokým napětím nebo s ultrafialovým zářením.
V zásadě není ozón nic jiného než kyslík, ke kterému se připojila další molekula kyslíku. To se provádí pod vysokým napětím elektrické energie.
V přírodě je ozon produkován určitými chemickými reakcemi. Nejznámějším příkladem je ozonová vrstva, kde je ozon produkován slunečními ultrafialovými paprsky (UV). Ozón je však také vytvářen extrémně vysokým napětím, které vzniká během bouřek. Výrazný zápach, který člověk cítí po bouřce, je vůně ozónu.
Oxidace ozonem
Během oxidace se napětí z molekuly ozonu přenáší na látku, se kterou přichází do styku. Oxidace (hoření) může probíhat se všemi druhy látek, ale také s pachy a mikroorganismy, jako jsou viry, houby a bakterie. Během oxidace se extra atom kyslíku uvolňuje z molekuly ozonu (O 3 ) výbojem a váže se na jinou hmotu. Z ozónu nakonec zůstane pouze čistý a stabilní kyslík (O 2 ).
Dezinfekce ozónem
Ozón je jedno z nejsilnějších oxidačních činidel, které lze technicky použít ke spalování (= oxidaci) látek rozpuštěných ve vodě. Přidaný další atom kyslíku se naváže na jakoukoli složku, která přijde do kontaktu s molekulou ozónu, během zlomku sekundy.
Nejběžnější aplikace lze nalézt v čištění odpadních vod a pitné vody(zejména pro dezinfekci), ale ozón se stále více používá také v průmyslovém odvětví.
Například ozon se používá v potravinářském průmyslu k dekontaminaci ,v papírenském a textilním průmyslu k oxidaci znečištění v odpadních vodách. Velkou výhodou ozónu je jeho čistý charakter, protože oxiduje pouze látky, takže nevznikají téměř žádné vedlejší produkty. Protože ozón má silně rozpoznatelný zápach, velmi nízké koncentrace budou rychle zaznamenány. K dispozici je řada měřících zařízení pro detekci . Díky tomu je práce s ozonem obecně bezpečná.
Jak funguje ozonizace?
Ozon je plyn a ve vodě je jen málo rozpustný. Musí se proto důkladně ve vodě rozmíchat , aby se lépe rozpustil. Pouze v rozpuštěném stavu mohou probíhat chemické reakce s kontaminanty. Nejběžnější způsob v pitné vodě je s Venturiho tryskou. Průměr vstřikovače je uprostřed menší, takže voda proudící do vstřikovače se začne pohybovat rychleji. Uprostřed vstřikovače je malý otvor. Jak je voda čerpána kolem otvoru, vytváří se vakuum. Velikost podtlaku závisí na množství vody protékající injektorem – více vody rovná se více podtlaku. Pokud je k tomuto malému otvoru připojena malá ohebná hadice nebo hadička, může být do injektoru nasávána kapalina nebo plyn a smísena s vodou. Cílem je vytvořit co nejmenší bublinky a udržet bublinky v kontaktu s vodou co nejdéle. Ozón, který se rozpustí, zabije nebo zoxiduje cokoli ve vodě.
Ozónovač a UV-C lampy
Ozon lze použít k čištění vzduchu, bělení pitné vody, sterilizaci, úpravě průmyslového odpadu a působí jako bělicí činidlo
Ozón má nespočet využití. Nejznámější je pravděpodobně čištění pitné vody. V minulosti se to často stávalo u chloru; dnes se k tomuto účelu stále více používá ozón.
Čistíme rybníky a bazény pomocí ozónu. Máme vhodné řešení pro každou situaci
Ozon má spoustu aplikací. Tato stránka uvádí jen několik z nich.
Velmi silné oxidační činidlo
Nezanechává škodlivé zbytky
Šetrné k životnímu prostředí
Má 3000krát silnější germicidní účinek jako chlor
Funguje mnohem rychleji než chlor
Nevyžaduje skladování chemikálií
Nízké provozní náklady
Nezanechává za sebou chuť ani zápach
Žádná bakteriální odolnost proti ozónu
Ozón v akvakultuře a chovu ryb
Aplikace ozónu v akvakultuře má řadu jedinečných výhod, kterých je obtížné dosáhnout jiným způsobem.
Nižší spotřeba kyslíku
Čistší voda, aby bylo možné problémy detekovat dříve
Zlepšení kvality vody, snížení rizika chorob
Ryby jsou však extrémně citlivé na rozpuštěný ozon ve vodě. Účinnost ozonu v rybích farmách proto závisí na uspořádání zařízení a dávkování ozonu. To je třeba vzít v úvahu při dimenzování ozonového systému. Rizika však lze minimalizovat správnou integrací do filtračního systému rybí farmy.
Ozón v zoologických zahradách
Ozón čistí vodu u ledních medvědů, lachtanů, tučňáků, delfínů atd. Voda často obsahuje relativně velké množství bílkovin. Proto jako ozónové reaktory používáme proteinové skimmery. Tímto způsobem optimálně využíváme vlastnosti „ flokulace “ ozónu. Tyto látky jsou poté okamžitě odstraněny
Ozón má však řadu dalších výhod:
odbarvuje vodu
odstraňuje zápach
zvyšuje hladinu kyslíku ve vodě
snižuje chorobný tlak, snižuje riziko nemocí a infekcí
odstraňuje bílkoviny, takže dochází k menšímu pěnění
způsobuje flokulaci odpadních produktů
rozkládá různé chemikálie
převádí dusitany na dusičnany
Dávej pozor! I při použití ozónu je nezbytný dobrý biologický a mechanický filtr.